Android 12 Tanıtıldı! Tamamen Yenilenmiş Tasarım

Milyarlarca akıllı telefon işletim sistemi olan Android Bugün gerçekleşen Google I/O etkinliğinde tanıtıldı. Google uzun zamandır beklenen Android 12 işletim sisteminin tasarıma ve yeni gelecek olan özellikleri ile ilgili bilgileri paylaştı.

Android 12 Tanıtıldı! Tamamen Yenilenmiş Tasarım!

Android 12 Tasarım: “Material You”

Google I/O etkinliği ile tanıtılan şimdiye kadar ki Android sürümleri arasında en iddialı sürüm olacak olan Android 12 tasarım konusunda başta aşağıya yenilenmişe benziyor. ‘Material You’ isimli yeni tasarım dili Material Design dilinin yerini alacak. Yeni tasarımda ekrandaki butonlar, pencere ve seçenek daha büyük bir şekilde olacak. Animasyon iyileştirmeleri de yer alacak yenilikler arasında bulunuyor. Google Twitter hesabından da “Material You” ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Yeni Widget’lar

Tasarım değişikliklerinin yanı sıra, widget’larda da deşiklikler yapıldı. Daha kullanışlı, güzel ve keşfedilebilir hale getirildi. Widget’ları telefonlara, tabletlere, katlanabilir ekranlara ve diğer ekranlara uyarlayabileceksiniz. Widget’lar sistem renklerini kullanarak, kişiselleştirilmiş tutarlı bir görünüm oluşturacak.

Android 12 yeni widget'ları.

Uygulamalar Arasında Daha Yumuşak Ses Geçişleri

Daha çok katlanabilir ve çok ekranlı Android ortamlarında geçerli olan uygulama seslerinin bir biri üzerine çalması bu sayede engellenecek. Uygulama geçişlerinde ses azaltılarak yumuşak bir geçiş sağlanacak.

Hızlı ve Verimli Sistem Performansı

Performansa katkı sağlayacak yeni geliştirmeler mevcut. CPU süresini% 22 azaltarak cihazların daha hızlı ve daha duyarlı olması sağlanacak. Uygulama başlama sürelerinde de iyileştirmeler yapılacak. Batarya performansına da büyük katıkı sağlayacak olan bu durum bataryanızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Gizlilik Konusunda Geliştirmeler

Bir uygulama kamera ve mikrofonunuzu kullanmak istediğinde size izin verip vermediğinizi soracak. Kamera, mikrofon ve konum gibi özellikler açıksa bildirimler ile gösterecek.

Yakındaki Cihaz İzinleri İyileştirmeleri

Android 12 ile uygulamaların konum iznine ihtiyacı olmadan yakındaki cihazları taramasına izin verilecek.

Yaklaşık Konum

Uygulamalar kesin konum verilerini isterlerse, kullanıcılar kesin veya yaklaşık konum verebilecekler. Uygulamanın konum hassasiyetini Ayarlar ile değiştirebilecekler.

Android 12 ile Gelecek Diğer Özellikler

  • NFC ve UWB teknolojisi BMW‘nin de desteklediği teknoloji ile araç kilidi açılacak.
  • Wi-Fi Direct üzerinden Chrome OS cihazlar, Android telefonlardaki fotoğraf galerisine anında erişebilecek.
  • Android TV sistemleriyle çalışacak olan gömülü kumanda.

Leave a Reply